V dňoch 5.-9. júna 2017 sa uskutočnil turisticko-poznávací zájazd – splav rieky Vltava. Účastníci prežli 5 zaujímavých a športom i kultúrnym programom naplnených dní. Záznamy z lodného denníka uvádzame nižšie:

Deň #1 (streda 5.7.2017)

Presúvali sme sa autobusom od Viedne po Linz popri toku Dunaja, vychutnávajúc krásnu prírodu i dedinky a mestečká Dolného Rakúska. Na krátko sme sa zastavili v dedinke Durnstein, nad ktorou sa týčia zrúcaniny hradu Durnstein z 12.stor., v ktorom väznili anglického kráľa Richarda I. Levie srdce. Na trošku dlhšie sme sa zastavili zase v Melku, kde sme navštívili opátstvo – jeden z najkrajších kláštorov v Rakúsku a zároveň najväčší benediktínsky kláštor v Európe (inšpiroval i Umberta Eca – Meno ruže). Večer sme sa ubytovali vo Vyššom Brode, kde sme spolu absolvovali uvítací večer.

Deň #2 (štvrtok 6.7.2017)

Ráno sme nasadli do lodí a za pekného počasia a  v dobrej nálade sme postupne splavili úsek z Vyššího Brodu po Nahořany. Cestou sme sa zastavili v mestečku Rožmberk, kde sme navštívili hrad (prvá zmienka o hrade z r.1250) a neskôr sme sa ubytovali v campe Vltavan pri Českom Krumlove.

Deň #3 (piatok 7.7.2017)

Pokračovali sme v splave Vltavy z Nahořan do Českého Krumlova. Počas zastávky v Českom Krumlove sme mali možnosť poprechádzať sa nádhernými uličkami, zákutiami i námestiami mesta zapísaného do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V príjemných kaviarničkách sme ochutnali kávu, v pivárňach zase miestne vychýrené pivo. Nevynechali sme ani prehliadku zámku so zaujímavým interiérom, krásnymi výhľadmi do okolia i na mesto. Zaujímavé bolo i divadlo s otáčavým hľadiskom – unikát, nachádzajúce sa v záhradách krumlovského zámku. Niektorí navštívili Barokové zámocké divadlo (zo 17.stor.), nachádzajúce sa v samostatnej budove na V. nádvorí zámku, kde o.i. mali možnosť vidieť renovované kulisy a dekorácie i zákulisie ovládania javiskovej techniky – tzv. mašinérie. Divadlu je porovnateľné jedine švédske kráľovské divadlo pri Stockholme.

Deň #4 (sobota 8.7.2017)

Splavili sme posledný úsek z plánovaného splavu po Vltave – a to z Českého Krumlova po Zlatú Korunu. Úspešný splav rieky Vltava sme oslávili večer pri hudbe bubnov a gitary.

Deň #5 (nedeľa 9.7.2017)

Navštívili sme České Budejovice, kde okrem prechádzky po meste sme ochutnali české pivo i jedlo v známych Mastných krámoch. Potom nás už čakala len cesta domov.

Na príjemné dni v spoločnosti priateľov, v lone krásnej prírody i zaujímavých historických pamiatok zostali milé spomienky a zopár fotografií. Fotografie si môžete pozrieť v galérii Google Photos.

Turistický zájazd sa konal po vedením Miťka Coneva,  za výdatnej pomoci Vladka Cesneka a Juraja Žideka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *